Zawody robotów miniSUMO 2023
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Rojewie » Aktualności 2022/2023 » Zawody robotów miniSUMO 2023
Oficjalny Komunikat Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej
27 kwietnia 2023 roku na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbyły się zawody robotów miniSUMO. Na zawody zarejestrowało się 50 drużyn z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Chełmna, Grubna, Rojewa, Poznania. Walki autonomicznych robotów zbudowanych przez młodzież toczyły się na ringach. Pojedynek wygrywał ten robot, który zdołał wypchnąć przeciwnika poza ring. Rozgrywki grupowe i finały były bardzo emocjonujące.
Sponsor nagród TE Connectivity sfinansował 3 nagrody główne dla finalistów.
Zakończyła się rywalizacja w 15.edycji "Zawodów robotów miniSUMO". Gratulujemy wszystkim finalistom
I miejsce
Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu, robot Spacebot , zespół Karolina Ronowicz, Julia Łukaszyk, Wiktora Kuczkowskiego, Julia Błażejczyk, Szymona Plutowskiego pod opieką Marcina Jabłońskiego
II miejsce
Zespół Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z Grudziądza, robot PNK110, zespół jednoosobowy Piotr Panek pod opieką Marcina Jabłońskiego
III miejsce
Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, robot Audi 100 , zespół Witold Bucław, Wiktor Zygart, Konrad Tronowski , Jakub Torkowski, Bartosz Derengowski pod opieką Łukasza Zgórskiego.
Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki
Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej
Już dziś zapraszamy na XVI odsłonę zawodów robotów miniSUMO w 2024 roku.
Idea zawodów
Zawody adresowane są do uczniów szkół i placówek pozaszkolnych. W ramach zawodów zespoły uczniów mają za zadanie zbudowanie robotów miniSumo. Ta kategoria robotów to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu.
Kilka słów od uczestników…
Tak mi się wydaje, że PKP chyba już tradycyjnie co rok, szykuje dla nas jakąś niespodziankę! W ubiegłym roku strajkowali i pociąg nie pojechał w tym roku najpierw o godzinie 8:00 ogłoszono spóźnienie 300 minut, a po kilku minutach odwołano pociąg z przyczyn technicznych. Na nasze szczęście nasi wspaniali rodzice zapewnili transport uczniów na zawody do Bydgoszczy, za co chciałbym serdecznie podziękować w imieniu wszystkich uczestników! Bez wsparcia ludzi dobrej woli cały nasz wysiłek okazałby się niepotrzebny.
Nasze nastroje poprawili pracownicy Politechniki Bydgoskiej, którzy zorganizowali dla naszych uczniów wycieczkę po uczelni gdzie mogliśmy oglądać ciekawą aulę wykładową, widzieliśmy jak pracują wykładowcy oraz jak czas spędzają studenci.
Od początku…
Budowa robota trwała od września 2022 roku w czasie zajęć dodatkowych w szkole w Rojewie, każdy chętny uczeń mógł wziąć udział w naszych pracach. W tym czasie w naszym zespole pojawiały się nowe osoby, które jednak po kilku spotkaniach rezygnowały z udziału w projekcie. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ projektowanie, lutowanie, klejenie, cięcie blachy aluminiowej, skręcanie, czytanie schematów elektronicznych, podłączanie nie jest zbyt spektakularne. Efekty wielogodzinnej pracy widoczne są po kilku tygodniach, kiedy poszczególne elementy zaczynają tworzyć jeden mechanizm. Zespół w składzie Tomasz Wiechecki, Wojciech Fatz, Dawid Łukaszewski w pewnym momencie uzupełniła Maja Zielińska, która posiada zmysł inżynierski, jest to jedyna dziewczyna w naszej szkole, która sama zainteresowała się robotami.
Wiele naszych pomysłów okazywało się w testach na szkolnym ringu nieudanymi, jednak każde dawały nowe spojrzenie na budowę robota. Cześć rozwiązań została inspirowana konstrukcjami z zawodów na całym świecie, jednak nie wszystkie mogliśmy wdrożyć ze względu na brak zaplecza technicznego oraz finansowego. Części takie jak silniki, ogniwa, czujnik są bardzo drogie (jeden silnik ok. 200 zł, jeden czujnik odległości 120 zł, itd.) dlatego większość elementów pochodziła z demontażu z uszkodzonych urządzeń elektronicznych. Obudowa robota wykonana została z płyty pozyskanej ze starej reklamy, przewody i złącza z obudowy komputera, silniki z drukarek atramentowych, akumulatorki z 10 letniego laptopa, itd. Pewne części musieliśmy kupić nowe, w czasie montażu na poprzednich robotach, przerabiamy obudowy czujników tak aby pasowały w całą konstrukcję i nie da się już ich przywrócić do pierwotnej formy. Poprzednie roboty służą nam do testów walk. Koszt zakupu części poniósł opiekun.
Zawody…
Tegoroczne zawody okazały się być dla nas srogą lekcję pokory już w pierwszych dwóch starciach! Nasze założenia konstrukcyjne okazały się błędne i platforma, która miała zabezpieczać robota przed zepchnięciem z ringu nie zadziałała (działała ze zbyt dużym opóźnieniem). Dodam, że w naszych testach w szkole wszystko działało jak należy, jednak warunki walki są bardziej surowe! Zespół szybko reagował wprowadzając modyfikacje (mieliśmy zestaw narzędzi), platforma została skrócona o połowę. Nasze działania nie przyniosły pożądanego efektu więc zdecydowaliśmy się na zdemontowanie jej i wówczas nasz robot wygrał walkę. Po 3 walkach musieliśmy wymienić ogniwa, kolejne akumulatorki wytrzymały 1 starcie i rozładowały się w momencie kiedy mięliśmy przystąpić do kolejnego, sędzia poinformował nas o 30 sekundach na przystąpienie do ringu w przeciwnym razie oddajemy walkę. Zespół szybko rozkręcił robota i wymienił akumulatorki. Stare ogniwa po kilkunastu godzinach od naładowania gubią samoistnie energię i nasz robot poruszał się już wolniej niż na pełnych bateriach. Wszystko czego tam doświadczyliśmy daje nam sporo informacji o wadach i zaletach różnych rozwiązań konstrukcyjnych, mamy już swoje pomysły na nowy rok, jeśli nam się uda to może w kolejnym roku nasza maszyna będzie lepsza!
Na pocieszenie…
Byliśmy jedyną szkołą reprezentującą powiat inowrocławski więc możemy napisać, że zajęliśmy 1 miejsce w powiecie, byliśmy jedną z dwóch szkół podstawowych w Polsce, biorących udział w zawodach więc zajęliśmy 2 miejsce w kraju w kategorii szkół podstawowych! Muszę dodać, że wielu uczestników ze szkół średnich miało gorszy od nas wynik punktowy.
W imieniu wszystkich uczestników chciałbym podziękować rodzicom za wsparcie oraz uczniom za zaangażowanie i poświecenie, mam nadzieję, że jednocześnie bawili się przy tym dobrze!
---------------------------------------------------------------------------------------
Autor artykułu: Krzysztof Kruszczyński
Opublikował: Krzysztof Kruszczyński
Data publikacji: 29-04-2023
----------------------------------------------------------------------------------------